۱۹:۲۹:۵۵ - یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۶
ایستگاه تاکسی و حقوق شهروندی در گچساران!
شاید لازم باشد تا مدیران ارشد سیاسی و اداری گچساران مانند فرماندار محترم، نماینده محترم مجلس، شهردار و اعضای شورای شهر را ملزم به استفاده از این ایستگاه نیمه‌کاره نمایند تا با مشکلات اساسی آن از نزدیک آشنا شوند. اسلام ذوالقدرپور: در حالی که در کشورهای توسعه یافته، احترام به حقوق شهروندی را در کوچک‌ترین […]

شاید لازم باشد تا مدیران ارشد سیاسی و اداری گچساران مانند فرماندار محترم، نماینده محترم مجلس، شهردار و اعضای شورای شهر را ملزم به استفاده از این ایستگاه نیمه‌کاره نمایند تا با مشکلات اساسی آن از نزدیک آشنا شوند.اسلام ذوالقدرپور: در حالی که در کشورهای توسعه یافته، احترام به حقوق شهروندی را در کوچک‌ترین موضوعات نیز می‌توان به خوبی مشاهده نمود، بسیاری از مسئولین سیاست‌زده یا سیاست‌باز ایرانی سعی دارند تا حقوق شهروندی را تنها به مسایل سیاسی و انتخابات محدود نموده و بزرگ‌ترین حق شهروندی در عصر کنونی که همان رفاه و آسایش شهروندان می‌باشد را به فراموشی بسپارند!

سیاست‌زدگی و سیاست‌بازی در ایران و به خصوص استان کهگیلویه و بویراحمد، چنان برجسته و افراط گونه می‌باشد که حقوق اصلی شهروندان برای داشتن زندگی بهتر، رفاه و آسایش اولیه نیز در خطر سیاست‌زگی قرار گرفته است.

در شهرستان گچساران نیز بسیاری از حقوق شهروندی مورد غفلت قرار گرفته یا اینکه آشکارا مورد هجوم قرار گرفته است.

مهم‌ترین جلوه از حقوق شهروندی که در گچساران مورد غفلت قرار گرفته است را می‌توان عدم توجه به مدیریت شهری گچساران و نبود رفاه و آسایش کافی و اثربخش در زندگی شهری شهروندان این شهر دانست.

وضعیت مدیریت شهری، رفاه و آسایش شهروندان گچسارانی چنان آشفته می‌باشد که آسفالت نمودن بخشی از خیابان‌های شهر، تبدیل به یک آرزوی بزرگ برای آنان شده بود که البته طی یک ماه اخیر تا حدودی چنین آرزوی در حال محقق شدن می‌باشد!

یکی از جلوه‌های برجسته ضعف و ناکارآمدی مدیریت شهری در استان کهگیلویه و بویراحمد و به خصوص گچساران را می‌توان در وضعیت ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی، مشاهده نمود.

ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی شهری که دارای بی‌نظمی شدیدی بوده و  از امکانات اولیه برای رفاه شهروندان نیز برخوردار نیستند را می‌توان یکی از جلوه‌های مهم نقض حقوق شهروندان دانست.

نمونه برجسته این ایستگاه‌های نابسامان اتوبوس و تاکسی درون شهری را می‌توان در گچساران مشاهده نمود. ایستگاه جدید پانصد دستگاه (نیمه شرقی شهر) که در کنار زیرگذر و روبروی شهرداری مورد بهره‌برداری گرفته است. این ایستگاه دارای ایرادات بسیاری است که هر کدام از این ایرادات می‌تواند کارآمدی سیاستگذاران مدیریت شهری را زیر سؤال ببرد.

ایستگاه جدید پانصد دستگاه که طرح اولیه آن به حدود سه سال اخیر برمی‌گردد، به علت آماده نبودن مسیر دسترسی شهروندان به این ایستگاه که همان مسیر پیاده‌روی کنار کانال فاضلاب است، تاکنون مورد استفاده قرار نگرفته بود.

برخی ایرادات اساسی به این ایستگاه را می‌توان چنین برشمرد:

 1. دور بودن از مرکز شهر : محل ایستگاه مذکور از مرکز شهر فاصله زیادی داشته و برای تردد شهروندان سالخورده مشکل‌ساز می‌باشد.
 2. مسقف نبودن ایستگاه: با توجه گرمسیری بودن گچساران و گرمای سوزان تابستان و تابش شدید خورشید در این فصل از سال، اولین شرط بهره‌برداری از این ایستگاه را می‌توان در مسقف نمودن آن دانست که تاکنون مورد غفلت مدیریت شهری گچساران قرار گرفته است!
  مسقف نمودن کامل ایستگاه شامل محل پارک تاکسی‌ها و اتوبوس‌های درون شهری باید به نحوی باشد که از گرم شدن این وسایط نقلیه جلوگیری شود.
 3. نبود سالن انتظار و آب آشامیدنی برای شهروندان: با توجه به گرمای طاقت‌فرسای کنونی و تابش شدید خورشید، شهروندان حاضر در این ایستگاه با مشکل گرمازدگی مواجه می‌شوند.
  احداث چندین اتاق مجهز به سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی یا یک سالن ویژه مسافرین در این ایستگاه، می‌تواند رفاه و آسایش شهروندان را  در فصل تابستان و زمستان فراهم آورد.
  استقرار یک یا چند دستگاه آبسردکن سالم و بزرگ در این ایستگاه نیز ازجمله نیازهای ضروری این ایستگاه محسوب می‌گردد.
 4. مسقف نبودن راه‌های دسترسی به ایستگاه: با توجه به مسیر طولانی راه دسترسی به این ایستگاه و به خصوص پیاده‌روی سنگی (طرح پر هزینه و ناکارآمد پیاده‌رو سازی)، آفتاب تابستان و باران زمستانی می‌تواند مشکلات بسیاری برای شهروندان در این مسیر ایجاد نماید. بنابراین از اکنون باید برای حل این مشکل نیز برنامه‌ریزی گردد.
 5. امنیت: یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های این ایستگاه را می‌توان دوری از مراکز شلوغ و امن شهر دانست. با توجه به همسایگی این ایستگاه با کانال مرکزی شهر و دوری آن از مراکز تردد شهروندان، باید برای برقراری امنیت در این ایستگاه و مسیرهای دسترسی آن نیز برنامه‌ریزی مناسبی نموده و از طرح‌های نیروی انتظامی برای افزایش امنیت این ایستگاه استفاده نمود.
  حضور مأمورین راهنمایی و رانندگی در این ایستگاه و مسیر نزدیک به آن نیز ازجمله الزامات کارآمدی بیشتر این ایستگاه است.

یکی از مهم‌ترین جلوه‌های زیباسازی شهری گچساران که ارتباط مستقیمی با ایستگاه اتوبوس و تاکسی پانصد دستگاه دارد را می‌توان پیاده‌روی سنگی دانست که طی چند سال اخیر علاوه بر بلعیدن میلیاردها تومان از بیت‌المال، همچنان در حال رفع معایب بوده و سرانجام چندان مناسبی نیز نخواهد داشت.

این طرح همچنان با مشکلات بسیاری روبرو می‌باشد که سیستم روشنایی آن نیز کامل نشده و شهروندان در شب، باید در تاریکی در این مسیر حرکت نمایند!

شهرداری گچساران اگر طی همین چند سال اقدام به کاشت درختان و گل‌های مناسب در این مسیر نموده بود مانند اقدام بسیار خوب آنها در زیباسازی و فضای سبز جنب ایستگاه برق و پارک بانوان، اکنون مسیر سبز بسیار زیباتر و دلچسپ‌تری برای مسافرین و شهروندان گچساران در مرکز شهر قابل مشاهده و استفاده بود.

شاید لازم باشد تا مدیران ارشد سیاسی و اداری گچساران مانند فرماندار محترم، نماینده محترم مجلس، شهردار و اعضای شورای شهر را ملزم به استفاده از این ایستگاه نیمه‌کاره نمایند تا با مشکلات اساسی آن از نزدیک آشنا شوند.

گویا مسئولین ارشد شهر و به خصوص مدیریت شهری گچساران یعنی شهردار محترم و اعضای شورای شهر از این ایستگاه در طول روز و به خصوص گرمای ظهر و تاریکی شب استفاده نمی‌کنند. زیرا در این صورت، همه مشکلات آن را طی یک روز حل نموده بودند.  

به هر حال به نظر می‌آید مدیریت شهری گچساران می‌بایست هر چه زودتر نسبت به رفع معایب و نواقص ایستگاه جدید پانصد دستگاه اقدام نموده و حقوق شهروندان در داشتن و استفاده از یک ایستگاه اتوبوس و تاکسی مناسب و مجهز را محترم شمرده و تکمیل این ایستگاه را به هفته یا ماه آینده موکول ننماید.

منبع:
تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
 • RSS oil news

 • RSS energy news