۱۷:۳۷:۵۳ - چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷
چشمه های تأمین آب یاسوج ۷۰ درصد کاهش یافت.
برخی از منابع سطحی تأمین آب شهر یاسوج مانند چشمه‌های محمود آباد و آب نهر دچار کاهش ۷۰ درصدی شده‌اند.   سیمای زاگرس به نقل از  ایرنا:    مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد گفت: برخی از منابع سطحی تأمین آب شهر یاسوج مانند چشمه‌های محمود آباد و آب نهر دچار کاهش ۷۰ درصدی […]

برخی از منابع سطحی تأمین آب شهر یاسوج مانند چشمه‌های محمود آباد و آب نهر دچار کاهش ۷۰ درصدی شده‌اند. 

سیمای زاگرس به نقل از  ایرنا:    مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد گفت: برخی از منابع سطحی تأمین آب شهر یاسوج مانند چشمه‌های محمود آباد و آب نهر دچار کاهش ۷۰ درصدی شده‌اند.

سید علی لدنی‌نژاد اظهار داشت: هر ساله یک تا ۲ حلقه از چاه‌های تأمین آب این شهر خشک و از مدار بهره برداری خارج می‌شوند.
وی بیان کرد: کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی تأثیر خود را بر روی منابع تأمین آب شهرهای سردسیری بیشتر نشان می‌دهد.
وی افزود: هم اینک چهار شهر کهگیلویه و بویراحمد شامل یاسوج، دیشموک، مادوان و باشت در وضعیت تنش آبی قرار دارند.
لدنی نژاد بیان کرد: در صورت عدم رعایت صرفه جویی و افزایش مصرف آب تنش آبی به تنش شدید و بحران آبی تبدیل خواهد شد.
وی عنوان کرد: صرفه‌جویی در مصرف آب باید جدی گرفته شود در غیر این صورت مشکلات کم آبی و تنش آبی بیشتر خواهد شد بنابراین فراگیری روش‌های مصرف بهینه آب و استفاده بهینه از آب شرب توسط مشترکان بسیار ضروری است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه آب آشامیدنی بر خلاف آب مصرفی در کشاورزی و صنعت با صرف هزینه‌های بالا به دست مشترکان می‌رسد، تصریح کرد: هم اینک آب آشامیدنی در استان با سوبسید ۷۰ درصد به دست شهروندان می‌رسد. 
لدنی نژاد با اشاره به عزم جدی این شرکت در شناسایی و جمع آوری انشعابات غیرمجاز، گفت: طی چهار سال اخیر علاوه بر اجرای برنامه‌های فرهنگی بیش از ۱۹ هزار تخلف و انشعاب غیرمجاز آب، شناسایی و جمع آوری شده است.
وی بر نصب تانکر ذخیره آب تاکید کرد و افزود: بر اساس مقررات ملی ساختمان نصب تانکر ذخیره آب در پشت بام منازل ضروری است و شهروندان این مهم را جدی بگیرند.
هم اینک بیش از ۳۳۰ شهر در ایران دچار تنش آبی هستند.
تعداد مشترکان آب آشامیدنی در شهرهای کهگیلویه و بویراحمد حدود ۱۶۰ هزار نفر و شمار مشترکان فاضلاب مناطق شهری این استان نیز افزون بر ۳۸ هزار نفر است. 
به گفته کارشناس هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد میزان بارندگی در این استان در سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.
بهره مند اظهار داشت: میزان بارندگی سال زراعی جاری در سی سخت ۴۸۳، یاسوج ۴۲۲٫۲، لیکک ۳۱۱٫۱، دهدشت ۲۸۳٫۴، دوگنبدان ۱۷۹٫۳ و منطقه امامزاده جعفر گچساران ۱۷۶٫۸ میلیمتر بوده است.
بر اساس آخرین آمارها میانگین بارندگی بلندمدت در یاسوج ۸۰۴٫۲، سی سخت ۶۸۶٫۶، دوگنبدان ۴۳۰٫۲، دهدشت ۴۹۱٫۴، لیکک ۳۵۸٫۹ و منطقه امامزاده جعفر گچساران نیز ۴۲۳٫۷ میلیمتر است.
کهگیلویه و بویراحمد یک دوره خشکسالی را تجربه می‌کند.
این استان ۱۶۰ هزار هکتار زمین زراعی و ۲ میلیون واحد دامی دارد.
کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومتر مربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.
این استان یک درصد مساحت ایران را دارد.

منبع:
تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
  • RSS oil news

  • RSS energy news