۱۰:۵۲:۴۱ - چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷
کشف ذخایر بزرگ نفت و گاز در کشور/ با کشفیات جدید نفتی ۷۰ درصد نفت استخراج شده در چهل سال گذشته جایگزین خواهد شد.
با اکتشافات میادین جدید نفت و گاز، ذخایر قابل استحصال کشف شده کشور بیشتراز کل استخراج مان در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی شد.  نیک نفت به نقل از اطلاعات:   مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت از کشف میادین جدید نفت و گاز خبر داد و گفت: با این کشفیات ذخایر منابع هیدروکربوری کشور […]

با اکتشافات میادین جدید نفت و گاز، ذخایر قابل استحصال کشف شده کشور بیشتراز کل استخراج مان در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی شد. نیک نفت به نقل از اطلاعات:   مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت از کشف میادین جدید نفت و گاز خبر داد و گفت: با این کشفیات ذخایر منابع هیدروکربوری کشور به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

صالح هندی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون اکتشافات بسیار خوبی در منطقه دشت آبادان و جنوب استان فارس انجام شده است، اظهار داشت: با اکتشافات میادین جدید نفت و گاز، ذخایر قابل استحصال کشف شده کشور بیشتراز کل استخراج مان در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی شد.

وی در توضیح بیشتر این موضوع افزود: میزان ذخایر کشف شده گازی از مقدار گازی که از ابتدای انقلاب تاکنون برداشت شده ۱۷۰ درصد بیشتر است. هندی درباره میزان ذخایر کشف شده نفت هم گفت: این کشفیات درباره میزان نفت کمتر است و از مقدار نفتی که در چهل سال گذشته استخراج شده ۷۰ درصد آن را در مطالعات جدید کشف کرده ایم و می توان گفت با این کشفیات ۷۰ درصد نفت استخراج شده در چهل سال گذشته جایگزین خواهد شد.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت گفت: این اکتشاف ها در منطقه دزفول شمالی و جنوبی، استان فارس و دشت آبادان انجام شده است. همچنین در بستان آباد و میانه هم احتمال وجود هیدروکربن را می‌دهیم.

وی در خصوص مشترک بودن میادین کشف شده هم افزود: در این زمینه مطمئن نیستیم و نیازمند مطالعات بیشتر است اما به احتمال قوی در میادین جدید کشف شده میدان مشترک هم خواهیم داشت.

بر اساس آمارهای موجود در چهار دهه گذشته بیش از ۴۰ میلیارد بشکه نفت خام و ۵ر۲ تریلیون مترمکعب گاز برداشت شده است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت گفت: مطالعات اولیه اکتشاف میدان‌های نفت و گاز در بیش از ۶۰ درصد کشور ادامه دارد؛ البته حفاری چاه های اکتشافی فقط در منطقه خلیج فارس، جنوب غرب و شمال شرق کشور انجام می شود.هندی درباره شناسایی منابع جدید گازی در دریای عمان هم گفت: هیدرات های گازی هم در دریای عمان شناسایی شده است و ذخایر گازی زیر آنها وجود دارد. این منابع کشف شده در عمق ۸۰۰ متری دریا قرار دارد که حفاری چاه در آنها بسیار گرانقیمت است؛ به طوری که هر چاه حدود ۳۰۰ میلیون دلار و ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد.از این رو تصمیم گرفته شده است مرحله دوم مطالعات هیدرات های گازی دریای عمان بدون حفر چاه انجام شود که قرارداد آن دیروز با پژوهشگاه صنعت نفت به امضا رسید.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ادامه داد: در سه بخش اکتشاف میدان های جدید، مخازن جدید و افزایش حجم میادین کشف شده در حال فعالیتیم و در هر سه بخش دستاوردهای خوبی داشته ایم.وی با اشاره به اینکه مطالعات اولیه اکتشاف میادیم نفت و گاز در بیش از ۶۰ درصد کشور ادامه دارد گفت: در کشور حدود ۴۰ مخزن نفتی کشف شده و توسعه یافته داریم که نشان می دهد بخش اکتشاف از تولید و توسعه جلوتر است.

وی گفت: بر اساس برنامه های پنج ساله توسعه، در بخش اکتشاف میادین و مخازن نفت و گاز هم دستاوردهای خوبی داشتیم؛ به طوری که اکنون از نظر ذخایر نفت و گاز در رتبه نخست جهان قرار داریم.

هندی گفت: قرار است شرکت های داخلی کنسرسیومی را برای اکتشاف بلوک‌های نفتی تشکیل دهند و تا یک سال آینده اکتشاف چند بلوک جدید توسط شرکت های داخلی آغاز می شود.

New Iranian Oil and Gas

منبع:
تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
  • RSS oil news

  • RSS energy news