۲۱:۱۳:۵۳ - پنج شنبه ۶ دی ۱۳۹۷
تغییرات گسترده در کابینه عربستان و برکناری عادل‌ الجبیر
سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان، روز پنجشنبه ۶ دی با صدور احکامی ابراهیم العساف را به عنوان وزیر خارجه جدید عربستان معرفی کرد. وزیر خارجه جدید عربستان، یک سال پیش یکی از بازداشتی‌های بن‌سلمان، ولیعهد این کشور در هتل‌ “ریتز کارلتون” بوده است. او ژانویه ۲۰۱۸ آزاد و به سر کار خود بازگشته بود.      […]

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان، روز پنجشنبه ۶ دی با صدور احکامی ابراهیم العساف را به عنوان وزیر خارجه جدید عربستان معرفی کرد. وزیر خارجه جدید عربستان، یک سال پیش یکی از بازداشتی‌های بن‌سلمان، ولیعهد این کشور در هتل‌ “ریتز کارلتون” بوده است. او ژانویه ۲۰۱۸ آزاد و به سر کار خود بازگشته بود.    

 

 

نیک نفت به نقل از دویچه وله  آلمان:  سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان، روز پنجشنبه ۶ دی (۲۷ دسامبر) با صدور احکامی ابراهیم العساف را به عنوان وزیر خارجه جدید عربستان معرفی کرد. وزیر خارجه جدید عربستان، یک سال پیش یکی از بازداشتی‌های بن‌سلمان، ولیعهد این کشور در هتل‌ “ریتز کارلتون” بوده است. او ژانویه ۲۰۱۸ آزاد و به سر کار خود بازگشته بود.

طبق فرمان پادشاه عربستان عبدالله بن بندر ابن عبدالعزیز را هم به وزارت گارد ملی و ترکی الشبانه را به وزارت اطلاع‌رسانی منصوب کرد. حمد آل الشیخ هم وزیر آموزش شده است.

تغییرات جدید در کابینه دولت به نوشته رسانه‌های عربستان سعودی در پی “فرمان ملوکانه” انجام گرفته است.

در پی قتل جمال خاشقچی و محکوم شدن بن سلمان، ولیعهد عربستان در افکار عمومی جهان، گمانه‌زنی می‌شد که یکی دیگر از اعضای خاندان آل‌سعود ولیعهد عربستان شود. در این ارتباط بیشتر از تنها برادر ناتنی شاه سلمان، شاهزاده احمد، که در اواخر ماه اکتبر از لندن به عربستان سعودی بازگشته بود صحبت می‌شد.

در ماجرای قتل خاشقچی، عادل‌ الجبیر وزیر خارجه‌ی عربستان چند بار در دفاع از بن سلمان موضعگیری کرده و اتهام مسئول دانستن او در این قتل را رد کرده بود.

در احکام پادشاه دلایل تغییر اعضای کابینه توضیح داده نشده است اما این تغییرات بعد از افزایش انتقادات بین‌المللی از نقش این کشور در قتل جمال خاشقچی در کنسولگری این کشور در استانبول انجام گرفته است.

قتل خاشقچی عربستان را با بحران و چالش بزرگی مواجه کرده است. این تغییرات در واکنش به انتقادات افکار عمومی جهان و خروج از این بحران می‌تواند انجام گرفته باشد. برخی از چهره‌های جدید کابینه به ویژه افرادی هستند که پیش از این به دستور ولیعهد در حبس  بوده‌اند.

با این همه حفظ جایگاه و موقعیت بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان می‌تواند تغییرات جدید در کابینه دولت این کشور را در افکار عمومی کم‌تاثیر کند، زیرا نوک تیز انتقادات جهانی از دولت عربستان بیشتر متوجه ولیعهد جوان این کشور بوده است.

 

Adel al-Jubeir humiliatingly demoted in favour of Ibrahim al-Assaf in wide-ranging cabinet reshuffle

Saudi king demotes Foreign Minister Adel al-Jubeir in reshuffle

Former Finance Minister Ibrahim al-Assaf appointed to lead foreign ministry in first shake-up since Khashoggi killing.

منبع:
تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
  • RSS oil news

  • RSS energy news