۲۰:۴۸:۳۵ - دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
تلاش مصر برای تبدیل شدن به قطب انرژی در سال ۲۰۱۹
 آینده نفت و گاز مصر بسیار روشن است و سال ۲۰۱۹ سال دریای سرخ خواهد بود چرا که مصر اولین دور از اکتشاف های دریایی خود را آغاز می کند.   نیک نفت به نقل از تسنیم:  آینده نفت و گاز مصر بسیار روشن است و سال ۲۰۱۹ سال دریای سرخ خواهد بود چرا که مصر […]

 آینده نفت و گاز مصر بسیار روشن است و سال ۲۰۱۹ سال دریای سرخ خواهد بود چرا که مصر اولین دور از اکتشاف های دریایی خود را آغاز می کند. 

نیک نفت به نقل از تسنیم:  آینده نفت و گاز مصر بسیار روشن است و سال ۲۰۱۹ سال دریای سرخ خواهد بود چرا که مصر اولین دور از اکتشاف های دریایی خود را آغاز می کند.

 آینده نفت و گاز مصر بسیار روشن است. امتیازات فراوانی که طی کنفرانس ۲۰۱۹ مصر در ۱۱ تا ۱۳ فوریه در قاهره اعطا شد، نشان دهنده علاقه شرکت های بزرگ نفتی مثل شل، بریتیش پترولیوم و انی به این نقطه حساس انرژی جهان است .
پس از سالها سقوط به خاطر مشکلات مربوط به پرداخت و امنیت، مصری‌ها دوباره باز می گردند. نگرانی های مداوم درباره امنیت در صحرای غربی مصر یا سینا دیگر نقطه شکست سرمایه گذاری ها نیست. در دومین روز از کنفرانس قاهره، اعطای ۵ مجوز دریایی و ساحلی توسط تارک المولا، وزیر انرژی مصر، آینده ای روشن برای این کشور تولید کننده نفت و گاز  شمال آفریقا رقم می زند .
نتایج شرکت گاز طبیعی مصر در ۱۲ فوریه اعلام شد. شرکت هلندی شل سه امتیاز تمام بلوک های نفتی بخش هفتم غربی، بخش نه جنوب شرقی هورس و بخش ۱۰ جنوب ابوسنان را به دست آورد. به شرکت نفتی انی که در حال حاضر به خاطر پروژه های دریایی «زهر» و «نور» خبرساز شده، بخش ۱۱ شرق سیوا داده شد و بخش ۲ به شرکت جنرال پترولیوم و بخش ۴ به نپتن انرژی رسید. بخش پنجم هم متعلق به مرلون اینترنشنال است .
با توجه به اکتشافات گازی مصر، شرکت نفت آمریکایی اکسون موبیل که سالها در مصر فعال نبوده، با برنده شدن امتیاز شمال منطقه امریل مراین ، به این کشور بازگشت .
مناطق نورس سی دی گابر و نورس الفنر به شل و پاتروناس رسیدند و امتیاز شربین شمال غربی هم به بریتیش پترولیوم و انی رسید .
نباید بازگشت شرکت های بزرگ چندملیتی نفت را دست کم گرفت .دوره بسیار سخت گذشته مخصوصاً در طی بهار عربی و بعد از آن در دوره ریاست جمهوری مورسی و کودتای نظامی، تاثیری بسیار منفی بر پروژه‌ها داشته است. اکثر شرکت‌های نفتی و کارگران مستقل که در آن زمان در مصر فعالیت می کردند، تحت تاثیر تهدیدهای امنیتی و تاخیر در پرداخت‌ها قرار داشتند که باعث کم شدن عملیات هایشان شد. به نظر می‌رسد موفقیت‌های انی و بهبود شرایط سیاسی و امنیتی گرایش ها را تغییر داده باشد. حضور شل و اکسون موبیل می‌تواند تعیین کننده باشد .
رویاهای قاهره برای تبدیل شدن به یک قطب انرژی و عرضه به بازار های اروپا دوباره زنده شده است. مصر امیدوار است به زودی برای سایر کشورهای شرق مدیترانه هم مشخص شود که بهترین گزینه و دارای عوامل اقتصادی و استراتژیک است .
در حال حاضر قراردادهایی بین قبرس و مصر برای ارسال گاز از قبرس به مصر امضا شده است. رژیم صهیونیستی هم به تازگی قرارداد صادرات گاز طبیعی با مصر امضا کرده است .
علاوه بر علاقه شرکت‌های بزرگ نفتی، شرکت نفت و گاز عربی دانا هم اعلام کرد انتظار اکتشاف های جدید را دارد. پاتریک آلمانوارد ، مدیر عامل دانا اظهار داشت که این شرکت حفاری در ۲۰۱۹ را در منطقه ای آغاز کرده است که تبدیل به یک میدان گازی در مدیترانه خواهد شد. اطلاعات لرزه شناسی نشان داده این منطقه ۲۰ تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی دارد. اولین عملیات های حفاری در مساحتی انجام می شود که انتظار میرود ۴۰۶ تریلیون فوت مکعب گاز داشته باشد . منطقه هدف بخشی از میدان نورس آئیش است که در شرق مدیترانه قرار دارد .
سال ۲۰۱۹ سال دریای سرخ خواهد بود چون منابع مصری اعلام کرده اند  شرکت مصری العبادی پترولیوم اولین دور از اکتشاف های دریایی خود را آغاز می کند. انتظار می رود اکتشاف های دریای سرخ بسیار جالب باشد و جدیدترین پروژه ها در آن سوی دریا در عربستان این واقعیت را نشان داده اند.
در آینده نزدیک تلاش های مشترکی بین شرکت‌های عربستان و مصر برای حفاری در این منطقه انجام می شود .

منبع:
تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
  • RSS oil news

  • RSS energy news