۱۰:۵۴:۳۹ - دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷
عمیق‌ترین چاه‌های نفت و گاز حفاری شده دنیا + تصاویر
با دستاوردهای فنی، راه برای حفر چاه‌های عمیق‌تر هموارتر شده است. در دهه ۱۹۰۰ میلادی، میانگین عمق چاه‌های نفتی ۳۰۰۰ فوت بود، اما در سال ۲۰۰۸ میلادی این عدد به ۶۰۰۰ فوت افزایش‌یافته است     نیک نفت به نقل از نفت خبر:    در سال‌های گذشته، شاهد حفاری عمیق‌ترین و طولانی‌ترین چاه‌های نفتی دنیا […]

با دستاوردهای فنی، راه برای حفر چاه‌های عمیق‌تر هموارتر شده است. در دهه ۱۹۰۰ میلادی، میانگین عمق چاه‌های نفتی ۳۰۰۰ فوت بود، اما در سال ۲۰۰۸ میلادی این عدد به ۶۰۰۰ فوت افزایش‌یافته استپروژه‌های حفاری انجام شده در آبهای عمیق توسط شرکت شل

 

 

نیک نفت به نقل از نفت خبر:    در سال‌های گذشته، شاهد حفاری عمیق‌ترین و طولانی‌ترین چاه‌های نفتی دنیا بوده‌ایم. اما با دستاوردهای فنی، راه برای حفر چاه‌های عمیق‌تر هموارتر شده است. در دهه ۱۹۰۰ میلادی، میانگین عمق چاه‌های نفتی ۳۰۰۰ فوت بود، اما در سال ۲۰۰۸ میلادی این عدد به ۶۰۰۰ فوت افزایش‌یافته است. در شکل (۱)، میانگین عمق چاه‌های نفت حفاری شده دنیا در یک قرن اخیر نشان داده شده است. 

شکل (1)، میانگین عمق چاه‌های نفت حفاری شده دنیا در یک قرن اخیر

میانگین عمق چاه‌های نفت حفاری شده دنیا در یک قرن اخیر با توسعه فناوری حفاری چاه‌های افقی در زیر بستر دریا، شاهد بهبود میزان برداشت و سودآوری بیشتر هستیم. در ادامه با عمیق‌ترین چاه‌های حفاری شده نفت و گاز دنیا آشنا می‌شویم:

 

۱. چاه گمانه فوق‌العاده عمیق کولا. روسیه این چاه گمانه‌زنی عمق‌ترین چاه عمودی در کره زمین به حساب می‌آید. این حفره برای پژوهش‌های علمی در پوسته زمین حفاری شده است. عملیات حفاری این چاه در سال ۱۹۷۰ میلادی آغاز شد و دستیابی به عمق ۴۹۰۰۰ فوت (۱۵ هزار متر) هدف‌گذاری گردید. اما در سال ۱۹۸۹ میلادی با دستیابی به عمق ۴۰۲۳۰ فوت (۱۲٫۲۶۰ متر)، عملیات حفاری متوقف شد. در عمیق‌ترین نقطه چاه، دما به میزان زیادی و تا ۳۵۶ درجه فارنهایت (۱۸۰ درجه سانتی‌گراد) بالا رفته بود و این در حالیست که متخصصان پیش‌بینی کرده بودند دما در آن نقطه ۲۱۲ درجه فارنهایت (۱۰۰ درجه سانتی‌گراد) باشد. لذا عملیات حفاری متوقف شد و با جمع‌آوری تجهیزات، این چاه بدون استفاده رها شد. در میان مردم منطقه، یک شوخی رواج دارد که این چاه تا دروازه جهنم امتداد دارد و از آن، صدای گریه ارواح شنیده می‌شود!

چاه گمانه فوق‌العاده عمیق کولا. روسیه

۲. چاه چایوو در پروژه ساخالین -۱. روسیه این چاه به عنوان طولانی‌ترین چاه دنیا در آب‌های پیرامون جزیره ساخالین در شرق روسیه حفاری شده است. عملیات حفاری این چاه در سال ۲۰۰۳ میلادی آغاز شد و ۹ رکورد حفاری بویژه میزان حفاری افقی را شکست. در آوریل سال ۲۰۱۵ میلادی در چاه تولیدی شماره ۱۴ پروژه، رکورد جدیدی با رسیدن به عمق ۴۴۲۹۱ فوتی( ۱۳٫۵۰۰ متر) به دست آمد. 

چاه چایوو در پروژه ساخالین -۱

۳. دیپ واتر هاریزن. خلیج مکزیک تا فوریه سال ۲۰۱۰ میلادی و تراژدی نشت نفت در میدان ماکاندو، دکل حفاری دیپ واتر هورایزن یکی از بهترین دکل‌های حفاری فراساحلی دنیا به شمار می‌رفت. در سپتامبر سال ۲۰۰۹ میلادی، این دکل ساخت کره جنوبی در میدان تیبر عمیق‌ترین چاه نفت دنیا را حفاری کرد. این چاه ۵۰۰۰ فوت (۱۵۲۴متر) بیش‌تر از برنامه اولیه حفاری شد. عمق نهایی مورب چاه ۳۵۰۵۰ فوت ( حدود ۱۰٫۵ کیلومتر) اعلام شده است. عمق آب در این میدان ۴۱۳۰ فوت (۱۲۶۰ متر) است. در سال ۲۰۱۶ میلادی، یک فیلم سینمایی با موضوع حادثه این دکل با بازی مارک والبرگ و کیت هودسون ساخته شد. 

دکل دیپ واتر هاریزن

۴. چاه شرکت مرسک. قطر دکل شرکت دانمارکی مرسک در میدان نفتی فراساحلی شاهین قطر به عمق ۴۰۳۲۰ فوت (۱۲٫۳۰۰ متر) دست یافته است. این چاه دارای یک بخش افقی ۳۵۷۷۰ فوتی (۱۰٫۹۰۰ متر) است و پس از پروژه ساخالین، دومین چاه طولانی دنیا محسوب می‌شود. نکته قابل توجه اینکه ضخامت میدان در منطقه تولیدی فقط ۲۰ فوت (۷متر) بوده است. در سال ۲۰۰۸ میلادی این چاه تکمیل و تولیدی شد.

۵. چاه برثا روگر. اوکلاهما این چاه اکتشافی در سال ۱۹۷۴ میلادی در منطقه واشیتای ایالت اوکلاهما حفر شده است. اما به دلیل فشار بالای آن (۲۵۰۰۰ پی اس آی) و رسیدن به گوگرد مذاب که باعث آسیب دیدن مته حفاری شد، ادامه کار متوقف گردید. در این چاه، ذخایر تجاری نفت و یا گاز به دست نیامد، اما در عمق ۱۲۰۰۰ پایی (۳۶۵۰ متر) وجود ذخایر گازی اندکی ثبت گردید. 

چاه برثا روگر

۶. چاه موشن-۱ . چین حفاری این چاه در سال ۲۰۰۶ میلادی در سازند جونگار آغاز شد و عمیق‌ترین چاه اکتشافی خشکی کشور چین با عمق ۷۵۰۰ متر محسوب می‌شود. این چاه برای مطالعات زمین شناسی حفر شده و نشان دهنده توانایی چینی ها در حفاری چاه‌های فوق عمیق است.

۷. چاه استونز شرکت شل. خلیج مکزیک در پروژه استونز شرکت شل یکی از عمیق‌ترین چاه‌های نفت و گاز دنیا در منطقه ای با عمق آب ۹۵۰۰ فوت (۲۹٫۰۰۰ متر)، حفاری شده است. این میدان فراساحلی فوق عمیق در خلیج مکزیک قرار دارد و تولید از آن با یک شناور اف پی اس او با نام توریتلا از سپتامبر سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز شده است. این اف پی اس او به تاسیسات برداشت نفت و گاز که در زیردریا نصب شده‌اند، متصل گردیده است. این میدان ۳۰۰۰۰ فوت (۹٫۲۰۰ متر) زیر سطح آب قرار دارد و دومین پروژه تولیدی شرکت شل در آب‌های خلیج مکزیک پس از پروژه پردیدو ( راه اندازی شده در سال ۲۰۱۰ میلادی) به شمار می رود. عمق این چاه ۲۶۵۰۰ فوت (۸٫۱۰۰ متر) از سطح دریا بوده و روزانه ۵۰۰۰۰ بشکه نفت خام از آن استخراج می گردد. 

پروژه‌های حفاری انجام شده در آبهای عمیق توسط شرکت شل

World’s Deepest Drilled Wells

With increasing oil demand, companies have been forced to shift their focus towards deeper oil reserves. With technology continuing to progress at a quickening pace, breaking world drilling records has almost become commonplace. The world’s deepest and longest wells are a mix of old and new, but regardless of when drilling took place, the limits of innovation are continually pushing forward proven with average drilling depth in mid 1900’s to be around 3000 feet, that increased drastically close to 6000 feet in 2008.

منبع:
تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
  • RSS oil news

  • RSS energy news